Lene Borg 21/1 til start april 18

Lene Borg maler på lærred med acrylmaling
https://www.facebook.com/search/top/?q=fru%20borgs%20galleri

15.april til juni 2018 udstiller Helle Helmich

Jeg har arbejdet med kunst lige siden min skolegang, idet jeg har gået på Rudolf Steiner Skolen i Gentofte. Min første udstilling var på Gentofte Rådhus i 1977. Siden har der været udstillinger i hele landet, i kunstforeninger og gallerier m.m. Jeg er autofidakt, arbejder i alle slags materialer, laver skulpturer, billeder og installationer for at skabe debat om aktuelle emner. For tiden er det mest ulden der har min interesse. På udstillingen vil jeg vise grafiske tryk, bronze, papmache og uldbilleder.

Jeg har været formand for Kunstnergruppen Corona i 17 år, den har eksisteret i 42 år og har 50 medlemmer.


22/10 2017 - januar 2018 Jens Kofod

 Jens Kofod drejede ting i træ og Gert Keilow malerier/tegninger

22/10 2017 - januar 2018 Gert Keilow

Gert Keilow er kunstmaler og tegner.

Heidi Andersen 20/8-oktober 2017

Heidi Andersen akrylmalerier 


Ingeborg Bernhard maj-august 2017

Ingeborg Bernhard malerier

www.ingeborgbernhard.dk

Ikongruppen Ugerløse 19/3-maj 2017

Søndag d. 19/3 2017 til maj 2017 udstilling af ikoner, skrevet af kursister og ikongruppen gennem 6-7 år.

Alvdis Kjølbro 8/1 - marts 2017

Alvdis Kjølbro udstiller malerier


Bodil Kløvgaard 16/10- januar 2017

Bodil Kløvgaard  www.bodil-kloevgaard.dk

Lisbeth Olsson 14/8 - oktober 2016

Lisbeth Olsson www.olssonsartgallery.dk

Preben Dahl 13/5 til august 2016

Preben Dahl www.prebendahl.com


Jonna Jensen 20/3-8/5 2016

Dorte Gjelstrup 10/1 2016

Britta Klitgaard 11/10-jan 2017

Jeg arbejder med forskellige teknikker fra akrylmaleri til tegning og tryk.


Irene Wallin Christensen 16/8-okt 2015

Irene Wallin Christensen udstiller

www.colour-flow.dk

Tine Secher og Vibeke Jensen 17/5-aug 2015

Tine Secher  keramik

www.tinesecher.dk

Vibeke Jensen 

www.vibekejensen.dk

Hanne Drachmann 15/3 - maj 2015

Hanne Drachmann malerier


Lis Aabye Schunck 11/1-marts 2015

Lis Aabye Schunck udstiller.

Fernisering  søndag 11.jan kl 11.00

http://www.lis-schunck.dk/

Jan Fredholm 2/11-7/12 2014

Jan Fredholm udstiller 2/11-7/12 2014

Jan Fredholms hjemmeside

 

 

Kit Albiniussen 31/8 - okt 2014

Kit Albiniussen udstiller malerier.

www.kitkursus.dk

 

 


E. Ørnæs og A. Chr. 11/5-31/8 2014

Ellen Løvendal Ørnæs udstiller malerier 
www.Ellens-Hjemmeside.dk

Anne Marie Christensen udstiller dekorerede sten samt små malerier. 
www.stenbjerg.gallerisider.dk

Solveig Bahn 23/2-11/5 2014

Solveig Bahn udstiller billeder og stentøj.

B. og I.Særkjær 17/11 2013 - 20/2 2014

Birger Særkjær fotos

Inge-Lise Særkjær patchwork


Jonna Brandstrup 1/9-10/11 2013

Jonna Brandstrup malerier

Jørgen Løvgret 9/6-august 2013

Jørgen Løvgret malerier
www.lovgret.com.


May Engman fra 24/3 - juni 2013

Merete Mortensen 2013

Merete Mortensen  www.me-je.dk

Grethe Nordal og Sanna Karin Møller fra 4/11 2012

Grethe Nordal og Sanna Karin Møller udstiller malerier og glas
www.grethenordal.dk


Lisbeth le' Fevre 26/8-28/10 2012

Lisbeth le' Fe'vre udstiller malerier

www.lisbethlefevre.dk

Birte Kjølby 17/6 - 19/8 2012

Birte Kjølby udstiller keramik og malerier

www.birtekjølby.dk

Finn Günther april-juni 2012

Finn Günther udstiller ikoner og malerier i galleriet.


Nanna J.og Lene K. J. jan-april 2012

Nanna Jensen fra Kvanløse og Lene Kildegaard Jensen udstiller malerier i galleriet.

Jørgen Løvgret 25/9-2011

Så fik Jørgen Løvgret mulighed for at vise sine seneste billeder. 

Lis Ahrenkiel 21/8-25/9 2011

Den klassiske Broderiskole ved Lis Ahrenkiel
Broderiets udviklingshistorie fra ca.1870 til i dag 


Ulla Dichmann 10/7-august 2011

Ulla Dichmann fra Kalundborg udstiller malerier.
www.dichmann1.dk

Solvejg Kristensen 27/5-3/7 2011

Solvejg maler på lærred, papir, silke, porcelæn mm. 

Ikongalleriet 27/3 - maj 2011

Ikongalleriet består af 4 kreative kvinder Cecilie Betak Olsen, Jette Kofoed, Dorthe Birgitte Bisp og Anette Betak. De maler moderne ikoner.


Amir Zainorin 13/2 - 21/3 2011

Multikunstner Amir Zainorin arbejder med maleri, collage, assemblage, print, video og tegnng. Amir arbejder primært med genbrugsmateriale.
Læs mere på www.amirzainorin.dk

Linda Brandborg 9/1-6/2 2011

Linda Brandborg udstiller malerier

Inger Andersen 28/11 - 26/12 2010

Inger Andersen arbejder i stentøjsler og henter inspiration fra den smukke natur.
www.keramikstuen.dk


Suzanne Baadsgaard 28/11-26/12 2010

Suzanne Baadsgaard maler på lærred med akrylmaling

Svend Foghmar 31/10-21/11 2010

Sven Foghmar bor i Gl.Tølløse og udstiller fotografier

Ruth Bech og Pia Keidser 26/9 - 24/10 2010

Ruth Bech arbejder med naturmaterialer

Pia Keidser udstiller portrætter og andre billeder i filt.
www.bladtogkeidser.dk


J. Petersen og A. Wedberg 22/8-19/9 2010

Jørgen Petersen fra Krogården i Ugerløse samt maler Anita Wedberg udstiller.

Marianne Hering 20/6 til 15/8 2010

Marianne Hering fra St. Merløse udstiller akrylmalerier i stærke farver, samt papirværker som skåle, krukker og strik i papir og bambus.

Erica Strange og John Kjørvel 25/4-13/6 2010

John Kjørvel og Erica Stranges udstilling i Ugerløse sognegård. 
John Kjørvel udstiller sine drejede træarbejder og  Erica Strange udstiller både malerier, glas og porcelæn i Ugerløse galleri.


 
 

S.Ritius og S.Chr. 7/3-18/4 2010

Susana Sulaijma Ritius udstiller glas og malerier. Se mere på www.glasskaar.dk

Steen Christensen udstiller stenfigurer. Se mere på www.steengalleriet.dk

Peter Zangenberg og Klaus Thirup vinter 2009

Peter Zangenberg og Klaus Thirup udstiller malerier

Jørgen Løvgret, Sorø efterår 2009